5 rád, ako vybrať pneumatiky na motorku

5 rád, ako vybrať pneumatiky na motorku

Rovnako ako dokonale padnúce obutie zaistí pohodlnú chôdzu bez zdravotných rizík, tak aj kvalitné „obutie“ vašej motorky sľubuje komfortnú a bezpečnú jazdu. A rovnako tak, ako si vyberáte rôzne topánky na rôzne príležitosti, aj terén pre motocykel hrá pri výbere motopneu svoju rolu. Poradíme vám, ako vybrať správne pneumatiky na motorku, aby stroj naplno využil svoj potenciál.

Typ pneumatík na motorku

Základnými parametrami pri výbere motopneu sú stavba motocykla, využitie a štýl jazdy.

Podľa toho sa pneumatiky na motorku delia na:

  • cestovné pneu – najčastejšie používané pre slabšie cestné motocykle a skútre
  • športovo-cestovné pneu – v súčasnej dobe najobľúbenejší typ motopneu medzi vodičmi pre svoju univerzálnosť
  • športové pneu – obľúbené skúsenými jazdcami so silnými strojmi
  • závodné pneu – pre jazdu na okruhu

Technické špecifikácie a značenie motopneu

Pre optimálne jazdné vlastnosti musí mať motopneu správne rozmery, rýchlostný a záťažový index a konštrukciu. Tieto informácie nájdete v technickom preukaze motocykla. Prvé číslo znamená šírku, číslo za lomítkom značí profil v percentách šírky. Písmeno označuje konštrukciu a ďalšie číslo priemer ráfika. Tento údaj je uvedený v palcoch. Nasleduje záťažový a rýchlostný index. Prvý spomínaný má podobu dvojciferného čísla, druhý je uvedený písmenom.

Spoľahlivý predajca pneumatík

Nie je potrebné byť odborníkom na technické špecifikácie motopneu. Obrátiť sa môžete napríklad na špecialistov, ktorí vám všetko vysvetlia alebo rovno odporučia vhodné motopneu pre váš motocykel. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, pneumatiky na motorku vždy kupujte u predajcu, ktorý garantuje kvalitu. Jedine tak budete vedieť, že ste pre svoje bezpečie na cestách urobili maximum.

Nákupná cena

Pri nákupe pneumatík na motorku vždy neplatí, že vyššia cena znamená vyššiu kvalitu. Orientujte sa teda podľa iných kritérií a cenu porovnávajte až pri konkrétnom vybranom produkte.

Testovanie motopneu

Testy pneumatík na motorku vykonávané českými i zahraničnými klubmi či magazíny pre motorkárov vám môžu pri výbere napovedať. Špecialisti v nich sledujú správanie motopneu v rôznych podmienkach, mieru opotrebenia aj komfort pri jazde.

Stále váhate, aké pneumatiky na motorku zaobstarať? Obráťte sa na odborníkov a nechajte si poradiť, s akými motopnemi budú vaše cesty bezpečné a nezabudnuteľné.

Leave a Reply